کد خبر: ۴۳۶۱۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۱
در یک جامعه مدنی گروه‌ها، سندیکاها و احزاب تشکیل شده و فعالیت‌ها منسجم و جهت‌دار و سیستماتیک خواهد شد و زنان نیز می‌توانند با تشکیل گروه‌ها و احزاب در جهت رسیدن به خواسته‌ها و مطالباتشان تلاش کنند.
 یکی از مباحثی که در روزهای تعیین کابینه دولت‌ها اذهان را متوجه خود می‌کند "حضور زنان در کابینه" است و سؤال‌های زیادی در خصوص تعداد و سمت‌های زنان کابینه جدید مطرح می‌شود.محمود احمدی‌نژاد با معرفی مرضیه وحید دستجردی به عنوان گزینه وزارت بهداشت که اتفاقا با رای مثبت مجلس نشینان هم توأم شد، به نوعی تابو شکنی کرد، هر چند که تنها وزیر زن در ماه‌های پایانی با شکل نه چندان محترمانه و قابل قبولی از دولت کنار گذاشته شد، اما این امکان را به وجود آورد تا دولت های بعدی هم برای معرفی گزینه زن برای وزارت ، مشکلات کمتری را نسبت به گذشته داشته باشند.

نعیمه اشراقی که نوه امام خمینی و عروس آیت‌الله طاهری اصفهانی است با تاکید بر اینکه "در برخی از مشاغل خانم‌ها دارای توان مدیریتی بالاتری نسبت به آقایان هستند" به پرسش‌هایی که خبرنگار عصر ایران در خصوص رابطه احتمالی زنان با دولت یازدهم مطرح کرده است، پاسخ می‌گوید:

* امیدی که از 24 خرداد به وجود آمده است، در جامعه زنان هم مشاهده می‌شود؟

بله، این امید در جامعه زنان و جهت پی گیری مطالبات به حق بانوان بیشتر هم مشاهده می‌شود. به هر حال شرایط جامعه بعد از 25 خرداد با تغییرات زیادی مواجه شد که زنان هم در این تغییرات سهم زیادی دارند.

*امیدی هست که مطالبات زنان جدی تر از گذشته مورد توجه قرار گیرد؟

 از آنجایی که در سلامت برگزاری انتخابات 92 کوچک‌ترین تردیدی وجود ندارد، لذا رئیس‌جمهور، منتخب مردم است و نظرات او نظرات مردم است و در آینده شاهد تبیین و اجرای خواسته‌های واقعی مردم در کلیه امور اجرایی خواهیم بود و طبیعی است مطالبات زنان نیز که خواسته نیمی از جمعیت کشور هست جدی تر دنبال خواهد شد.

*مشخصا چه خواسته‌هایی را مطالبات اصلی زنان در جامعه امروز می‌دانید؟

در خصوص موضوع زنان در کشور یک گپی وجود دارد که نیاز به پر کردن این گپ احساس می‌شود و همچنین نیاز به بازنگری برخی از قوانین در خصوص موضوع زنان امری ضروری و واجب است.  تدوین قوانین رل مهمی را بازی می‌کند اما کافی نیست. آنچه مسلم است زنان خود باید در جهت احقاق حقوقشان تلاش کنند، این‌طور نیست که دستی از غیب بیاید و مطالباتشان را برآورده کند.

*پس باید گفت اعتدال برای زنان هم مفید واقع خواهد شد.

با حضور جناب دکتر روحانی فضای سیاسی کشور تعدیل خواهد شد و در فضای معتدل بدون تنش و بحران، ما در جهت رسیدن به جامعه مدنی گام بر خواهیم داشت و در یک جامعه مدنی گروه‌ها، سندیکاها و احزاب تشکیل شده و فعالیت‌ها منسجم و جهت‌دار و سیستماتیک خواهد شد و زنان نیز می‌توانند با تشکیل گروه‌ها و احزاب در جهت رسیدن به خواسته‌ها و مطالباتشان تلاش کنند.

همین قدر که در جامعه مقاومتی در برابر خواسته آنان نباشد، زنان راه خود را پیدا می‌کنند و با داشتن برنامه‌ریزی‌های دقیق جهت ورود زنان آگاه و متخصص به مجلس امکان تغییرات مثبت فراهم خواهد شد.

مطالبه اصلی زنان این است که به عنوان یک انسان کامل در جامعه به حساب آیند و قوانین به گونه‌ای نباشد که زن تحت عنوان نفر دوم پذیرفته  شود و حقوق بشر رعایت نشود.

* نفش زنان در دولت آتی چطور باید باشد؟

 به نظرم وقت آن رسیده است که با دادن فرصت‌های برابر به زنان پتانسیل و ظرفیت بالقوه آنان را به بالفعل تبدیل کرد. واقعیت این است که ما نمی‌توانیم به انتظار روزی باشیم تا تحولی اساسی در ساختار اقتصادی و سیاسی کشور رخ دهد. به باور من تنها سپردن فرصت‌های برابر به زنان است که می‌تواند صلاحیت آنان را به نمایش گذارد.

جهان هرگز نخواهد توانست بدون به‌کارگیری نیمی از جمعیت خود به اهدافی بلند برسد. علی‌الخصوص که جهت تحصیل بانوان کشور هزینه‌های گزافی را متحمل می‌شود و دختران بیش از نیمی از ظرفیت دانشگاه‌ها را به دست می‌آورند.

چنانچه از این قشر تحصیل‌کرده در صنعت و سایر امور  بهره‌گیری نشود، کشور از لحاظ اقتصادی دچار آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری می‌شود و هیچ توجیه اقتصادی نخواهد داشت. لذا حضور زنان در فعالیت‌های خارج از خانه اجتناب‌ناپذیر است. حضور زنان در دولت نیز از همین حضور در فعالیت‌ها ناشی می‌شود.

*اصولا وزیر شدن یا نشدن زنان مهم است و کارساز یا ...؟

گرچه حضور در کابینه باید براساس قابلیت‌های افراد باشد و انتخاب افراد بر مبنای جنسیتی مطرح نیست اما در شرایط فعلی حضور بانوان متخصص و توانمند در کابینه می‌تواند نقطه عطفی جهت به‌کارگیری نمایندگان نیمی از جمعیت کشور باشد که این خود گام موثری در رسیدن به جامعه مدنی به لحاظ ظاهری می‌تواند مثمر ثمر باشد.

همچنین باید گفت که در برخی از مشاغل خانم‌ها دارای توان مدیریتی بالاتری نسبت به آقایان هستند. اما به نظرم درست نیست که تعداد مشخصی از بانوان در کابینه مطرح شود.

*حرفی مانده است؟

جدی نگرفتن زنان خطای بزرگی است.

منبع:عصر ایران
برچسب ها: نعیمه اشراقی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
sana
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
09:39 - 1392/05/01
0
1
من امروز هیچی در مورد بانوان نمی نویسم ......
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:

1- لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری فرمایید.

2- از توهين، افترا، یا تهمت به افراد و گروه ها بپرهیزیم.